Aktualności

7 marca 2021

Nasz fortepian na preselekcjach przed Konkursem Chopinowskim

Royal Rent Piano dostąpi zaszczytu udziału w preselekcjach instrumentu na XVIII Miedzynarodowy Konkurs Pianistyczny im.Fryderyka Chopina, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie!

Dwunastego marca br. w Sali Kameralnej warszawskiej Filharmonii Narodowej cztery fortepiany koncertowe Yamaha CFX(w tym jeden nasz)testowane będą na poczet wykorzystania w trakcie najbliższej edycji Konkursu Chopinowskiego. Preselekcje w których uczestniczyć będzie gremium złożone z profesorów polskich wyższych uczelni muzycznych wyłonić mają fortepian na którym grać będą pianiści w trakcie zbliżającego się wydarzenia. Za przygotowanie fortepianów do testów odpowiedzialni będą czołowi polscy stroiciele: Michał Bednarski, Sebastian Grima oraz Michał Skiba.

Konkurs Chopinowski to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych konkursów pianistycznych na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1927 r. z inicjatywy polskiego pianisty,  profesora akademickiego Jerzego Żurawlewa. Konkurs przeprowadzany jest co pięć lat. Odbywa się  w formule monograficznej, co oznacza, że na każdym jego etapie uczestnicy wykonują wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jego XVIII już edycja odbędzie się w dn.2-23 października br.

Tegoroczny Konkurs pierwotnie miał odbyć się w zeszłym roku, jednak z  uwagi na pandemię coronavirusa jego termin został przesunięty na rok bieżący.