Aktualności

18 grudnia 2020

„Anioły Grudnia” uniosły się wysoko.

Nasze fortepiany: dwa koncertowe CFX wykorzystywane były przy realizacji widowiska sceniczno- telewizyjnego „Anioły Grudnia”, upamiętniającego 50 rocznicę Wydarzeń Grudniowych. W przedsięwzięciu produkowanym przez gdański odział Telewizji Polskiej brali udział czołowi polscy artyści.

Spektakl filmowo- muzyczny „Anioły Grudnia” który wraz z TVP przygotowywał Związek Zawodowy „Solidarność” przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał by upamiętnić ofiary i bohaterów tragicznych wydarzeń z pomorza sprzed 50 lat.  Data i miejsce odbywającego się w Gdynia Arena widowiska miały charakter symboliczny: 17 grudnia to rocznica tzw. ”Czarnego Czwartku”, dnia w którym przed 50 laty w Gdyni milicja i wojsko otworzyły ogień do protestujących przeciwko podwyżkom ceny żywności stoczniowcom, zabijając 10 osób.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz.18:00, transmitowane było przez TVP1 i TVP3 oraz puszczane w streamie w internecie. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią Covid 19 odbyło się ono bez udziału publiczności. Organizatorzy nie kryli jednak radości, że mimo trudnego czasu pandemii całość udało się przygotować z wielkim rozmachem. „Żałujemy, że nie możemy gościć państwa na widowni ale cieszymy się, że możemy zaprosić Was przed telewizory i komputery […]. Dzięki tej inicjatywie wielu pracujących przy tym wydarzeniu artystów, realizatorów, techników, operatorów po prostu czuje, że żyje”– nie krył wzruszenie Karol Pawłowski, koproducent i współautor koncepcji zapowiadając program.

Między występami artystów wyświetlane były nagrane wcześniej relacje świadków i uczestników Wydarzeń oraz sceny nagrane pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Artystyczna wizja spektaklu w myśl organizatorów miała uzmysłowić współczesnym Polakom rangę tragicznych wydarzeń sprzed 50 lat.

W „Aniołach Grudnia” brało udział 120 artystów, m.in. : Adam Nowak, Aleksandra Orłowska, Anna Rusowicz, Damian Ukeje, Dorota Miskiewicz, Grubson, Joanna Duda, Maciej Balcar, Marcin Wasilewski, Michał Kowalonek, Natalia Niemen, Natalia Sikora, L.U.C., Piotr Cugowski, Sławomir Jaskułke, Stanisław Soyka, Tomson i Baron oraz zespół HadrianaFilipa Tabęckiego, Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Radosława Labahua oraz czterdziestosobowy chór Music Everywhere pod kierownictwem Beaty Śnieg. 

Widowisko zobaczyć można pod poniższym linkiem:

https://vod.tvp.pl/video/koncerty,anioly-grudnia-koncert-z-okazji-50lecia-grudnia-1970,51635817

Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości ich autorek: Hani Krupińskiej i Doroty Tyszki z Art Zone Events.