Aktualności

14 września 2020

Adam Kośmieja w „ Fuzji” gra polską muzykę filmową.

Adam Kośmieja, jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia wystąpił w łódzkiej „Fuzji” z wyjątkowym recitalem polskiej muzyki filmowej grając na naszej Yamasze C5X. Koncert odbył się w ramach inicjatywy „Fortepiany Wolności”, będącej częścią festiwalu Soundedit.

Trzynastego września publiczność zgromadzona na dziedzińcu „Fuzji” była świadkiem wyjątkowego występu Adama Kośmiei. W piękne niedzielne popołudnie przeżyła sentymentalną podróż w czasie w towarzystwie fortepianowych interpretacji najważniejszych polskich utworów filmowych, m.in. niezapomnianej „Kołysanki” Krzysztofa Komedy, motywu z „Polskich Dróg” i klasycznego utworu Fryderyka Chopina z „Pianisty”. Nie zabrakło również kompozycji Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego i Zbigniewa Preisnera. Dobór repertuaru nie był przypadkowy: w tym roku mija 75 lat od utworzenia  podwalin powojennego przemysłu i szkolnictwa filmowego w Łodzi.

Adam Kośmieja to jeden z najważniejszych młodych polskich pianistów, szczególnie gustujący w XX wiecznej muzyce współczesnej i eksperymentalnej. Jego imponująca kariera obejmuje koncerty na całym świecie oraz wydawnictwa płytowe. Współpracował ze wszystkimi najważniejszymi krajowymi orkiestrami w naszym kraju. Absolwent Manhattan School of Music, beneficjent prestiżowych stypendiów zagranicznych i krajowych. Obecnie doktorant- wykładowca akademicki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Łodzi.

„Fortepiany Wolności”  to cykliczne koncerty na których mistrzowie klawiatury prezentują najważniejsze polskie utwory ostatnich stu lat. Impreza finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została powołana do życia w 2018 r. na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.